Kısa Yoldan Dosya Paylaşmak İstiyorsanız

Ofis içerisinde, ya da evinizde bir bilgisayardan diğerine dosya almak istiyorsunuz diyelim. Bunun için Samba, Scp (secure copy), FTP gibi yöntemler mevcut ancak bunların önceden ayarlanması ve üzerinde zaman harcanması gerekiyor. Bunun yerine basit olarak bri dizindeki dosyaları HTTP üzerinden sunmaya yarayan ve python ile beraber gelen basit bir sınıf mevcut, SimpleHTTPServer.

Tek yapmanız gereken bir konsol açmak ve dosyalarını paylaştırmak istediğiniz dizine girmek. Sonrasında konsola python -m SimpleHTTPServer 8080 yazarak o dizindeki dosyaları 8080 numaralı porttan sunmaya başlayabilirsiniz.

Reklamlar

7 thoughts on “Kısa Yoldan Dosya Paylaşmak İstiyorsanız

    • Arayüzü olsa güzel olur elbet ancak konsoldan bu kadar korkmamak gerekiyor. Konsol açıp, istenilen dizine “cd” komutu ile girmek ve yukarıdakini çalıştırmak çok zor değil açıkcası. Ancak hiç deneyimi olmayan insan için zor görünebilir tabi ki :)

    • Bilgisayarınızda python’un kurulu olması gerekli tabi ki. Birçok linux dağıtımında öntanımlı olarak kurulu geliyor. Ayrıyeten, herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s