Şifreli E-posta Gönderirken

Eminim ki birçoğumuz gerektiğinde, kişisel bilgilerinin güvenliği için e-postalarını şifreliyor ve bu yolla tamamiyle güvenli olduğunu düşünüyor. Açık anahtar ile şifreleme yaparken kendimizi güvende hissedebiliriz ancak bu noktada benim son zamanlarda dikkatimi çeken bir durumu paylaşmak ihtiyacı hissettim.

Her ne kadar e-postaların tamamının şifrelendiğini düşünsek de, e-posta başlıkları (header) sunucuya açık bir şekilde iletilmek zorunda. Durum böyle olunca, e-postaların başlıkları da açık bir şekilde gidiyor ve şifrelenmiyor. Eğer denemek isterseniz kendinize şifreli bir e-posta atın ve kullandığınız e-posta istemcisinin “başlıkları göster” özelliğinden faydalanarak size mesajın tam olarak nasıl iletildiğini görün. Genellikle “başlıkları göster” özelliği, e-postanın okunduğu ekranda “h” tuşuna basılarak aktif edilebiliyor. Öncelikli olarak bunu deneyebilirsiniz, eğer işe yaramıyorsa bir fikrim yok maalesef.

Bir dahaki sefere şifreli e-postaların başlığında önemli bir bilgi bulundurmamaya dikkat ediniz. Bilmeyen insanları bilgilendiriniz. Belki bu ileride bir gün hayatınızı kurtarır, kim bilir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s