Twitter Hatası ve Türkiye’deki Yayıncılar Üzerine

logo.png (224×55)

Türkiyede yayıncılık gerçekten içler acısı bir halde. Etrafta bulunan teknoloji siteleri kaynak göstermeden habersiz, habercilik etiği nedir bilmeyen insanlardan oluşuyor.

Duymadıysanız, Twitter’da çok basit bir şekilde kullanılabilen bir açık ortaya çıktı. Web üzerinden “accept <username>” yazdığınızda “username” kişisi sizi otomatik olarak takip etmiş oluyor (idi) isteği dışında..

Bu açığı bulan ve paylaşan kişi Bora Kırca ‘dır. İncisözlük’teki şu girdisi ile paylaşmıştır. Girdinin yazıldığı saate bakarsanız 16:28’i görürsünüz. Aklınızda bulunsun bu saat, twitter ile ilgili haberi başka web sayfalarında gördüğünüz zaman saatine dikkat ederek ne kadar doğru olduğunu görebilirsiniz.

Haberi ilk anda ShiftDelete.Net kaynak göstermeden, sanki kendileri bulmuşcasına yayınladı. Haberi yayınlayan kişinin gerçekten etik anlayışını çok merak ediyorum. Orijinal içerik 16:28’de yayınlandı, 17:00’da yaptığınız bu haber için nasıl “İlk kez SDN’de” diyebiliyorsunuz? Gerçekten habercilik anlayışınız ve sunduğunuz magazinsel içerik içler acısı bir halde. Habercilik etiğini ayaklar altına alarak, insanlara magazinsel haber pompalamayı ve bundan kazanç sağlamayı çok iyi biliyorsunuz. Sağolun SDN takımı, iyi ki varsınız! Eminim ki böyle devam edeceksiniz. Gerçekten ülkenin sizin gibi insanlara ihtiyacı var.

Diğer bir içler acısı durum ise Webrazzi. SDN kadar olmasa da, haberlerinde sonradan kaynak gösterdiler. Ancak şu soru akla geliyor ki, sonradan kaynak gösterilecekse, neden haberi yazarken bu aklınıza gelmedi? Birkaç link eklemek ve 1 cümle yazı yazmak gerçekten zor değil. Şu sayfada Webrazzi’nin yayınladığı ingilizce içerik mevcut. Bu içerik ilk olarak kaynaksız yayınlandı ve Avrupa’nın büyük teknoloji sitelerinden bir tanesi olan TechCrunch ‘da yer aldı. TechCrunch makalesine bakarsanız açığı bulan kişi hakkında herhangi bir bilgi bulamazsınız. Sanki her şeyi Webrazzi bulmuş ve yayınlıyor gibi bir izlenim mevcut. İngilizce yayında da düzeltmiş olsalar da, zaten TechCrunch’da ana sayfa haberi olarak yeterince “profit” kazanıldı. Sonradan “eea, biz düzelttik ama” demek çok da mantıklı görünmüyor bana.. Yine de sonradan düzelttikleri için kendilerine teşekkür etmek gerekiyor.

Neyse ki Avrupada’ki yayıncıların bir etik anlayışı var ki, CNET Incisozluk’ten bahsetmeyi ihmal etmemiş. Haber Slashdot ‘a da düşmüş durumda. Yarın yabancı kaynaklı ana haber bültenlerinde “Türkler Twitter’ı hackledi” şeklinde haberler göreceğizdir. Şu günlerde TheRegister, NYTimes, BBC gibi sayfalara gazetelerin internet sayfalarına göz atmayı unutmayın.

Bu arada dünyanın en aptal hatası anketi yapılırsa, bana haber verebilirseniz sevinirim. Oyumu bundan yana kullanacağımdır.

Reklamlar

5 thoughts on “Twitter Hatası ve Türkiye’deki Yayıncılar Üzerine

 1. burada yanlış anlaşılan kısım şu: “ilk biz öğrendik” kısmı.

  haberin hiçbir yerinde ilk biz bulduk denmiyor. birkaç kişi öyle anlamış ve milleti manipüle etmiş, o kadar.

  tarafsız bir şekilde okununca anlaşılıyor ki; bu olayı “haber” olarak yayına alan ilk portal biziz.

  herhangi bir hak yeme durumu hiçbir zaman olmadı. olmaz da.

  sevgi ve saygı.

  • “…bug henüz hiçbir haber portalı tarafından bilinmiyorken ShiftDelete.Net editörleri bug’ı öğrendi ve Twitter’a rapor etti.”
   Yalan atsan başın ağrımaz ayarında bir cümle tam. Hiç bir şekilde kaynak gösterilmemiş, nereden öğrendiklerine dair hiç bir bilgi yok; ama “ilk haber portalı” ifadesiyle bir açık kapı bırakılmış. “Hak yeme” de var, “tarafsız” okuyunca bir arka kapı da…

 2. Çok güzel yazmışsın hocam. Üzerine yatmak bu olsa gerek.

  Hala kaynak belirtmemiş SDN birde hak yeme durumu yok diyor.

  CNN’ e hangi amaçla rapor etmişler (!)

 3. Merhaba Akhun Bey,
  Benim ilk olarak SDN’de gördüğüme göre haber başlığı anasayfada ve feysbuk gurubunda ” TWITTER’da BÜYÜK HATA – İLK KEZ SDN’de ” şeklindeydi, ve eleştirimde başlığın yanlış anlaşıldığı yönündeydi… Doğal olarak bu başlığı okuyan bu ACCEPT kodunun ilkkez SDN tarafından keşfedildiğini – bulunduğunu düşünebilir. Burda zaten hepimiz hem fikiriz ki, şuan söz konusu haberin başlığı da değiştirilmiş. Haber başlığında “…İLK KEZ SDN’de” demesine rağmen ilkkez sdn’de olmadığı bende belirtme ihtiyacı hissettim.. Yani manipule etmekle alakası yok durumun.. Bende tarafsız bir okurum ((:

  Elbette başarılı haberlerinize saygım sevgim sonsuz, bende yeri geldikçe gerek feysbukta gerekse diğer mecralarda sizlerden haber linkerini severek paylaşıyorum.

  Saygılarımla ((:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s