Hızlı Okuma?

Uzun zamandır blogumu ziyaret etmediğimi fark ettim. Malum, dersanedir, okuldur, çalışmalardır, pek fazla zaman kalmıyor :) Bunun bitmesine yaklaşık 4 ay kaldı, sınav vakti gelip-geçtikten sonra eskisi gibi blog yazacağımı umuyorum.

Son zamanlarda hızlı okuma tekniklerine merak salmış durumdayım. Birkaç gün önce farkettim ki günde okuduğum RSS beslemelerinin ve e-postaların haddi hesabı yok. Daha fazla bilgiyi, daha az zamanda, daha çok anlayarak okumak bir zorunluluk haline geldi.

Araştırdığım kadarıyla ilkokuldan sonra hızlı okuma tekniği konusunda bize hiçbir şey öğretilmemiş. Hatta bilirsiniz ki okumaya yeni başlarken içimizden tekrar ederek okuruz ve bu biz farkında olmasak da hayatımız boyunca sürüp gider. İşte bu noktada okuma hızımız ciddi anlamda yavaşlıyor. Bir yazı okuduğumuzda önce içimizden seslendiriyoruz ve sonrasında beynimiz devreye giriyor. Halbuki beynimiz, seslendirerek okumamızdan 1.000 kat daha hızlı.

Hızlı okuma tekniğinde ise bunu aşmak için yollar öğretiliyor imiş. Göz ile beyin uyumluluğunu geliştirip, gözün direkt olarak beyin ile iletişime geçmesi sağlanıyor ve böylece okuma hızı arttırılıyor. Aynı zamanda göz kasları geliştiriliyor ve kelime kelime okumak yerine, 3-4 kelimeyi aynı anda okuyup anlayabiliyorsunuz. 15 saatlik bir çalışma ile okuma hızının 2-3 katına çıkarılabildiği söyleniyor. Tabi bunları söyleyenler bu işin eğitimini verenler.

Açıkcası eğitim almak istemiyorum. Araştırdığım yerlerin çoğu bunların kendi başımıza öğrenilebildiğini ve çalıştıktan sonra okuma hızımızı arttırabileceğimizi söylüyor. İşte bu noktada sizlere danışayım dedim. Şu anda 190 – 220 kelime/dakika okuyorum ortalama olarak. Dakikada 1452 kelime okuyan Mersin’li bir öğrenciyi duyduğumda gerçekten şaşırdım ve kendi kendime sordum “biz neden yapamayalım?” Şu anda hedefim dakikada 800 kelime ve %96 anlama oranı. 1.000 üzerine çıkmak için kasmayı düşünmüyorum, bana yetecek kadar hızlı okuduğumda daha fazla uğraşmayacağım.

Siz ne düşünüyorsunuz? Ne kadarlık bir zamanda bu başarılabilir ve yararı görülür? Aranızda hızlı okuma tekniğini bilen ve hızlı okumayı öğrenmek isteyenlere öneride bulunmak isteyen (kitap, alıştırma vs.) var mı? Daha önce bu tekniği öğrenirken karşılaştığı zorluklar nelerdir ve neler önerirsiniz?

Umarım görüşlerinizi esirgemezsiniz :) Herkese şimdiden teşekkürler!

Reklamlar

28 thoughts on “Hızlı Okuma?

 1. Hızlı okuma tekniğini kapınca daha iyi anlaşılabiliyor aslında. Yavaş okuyun demesi kelime atlamayın demek için olabilir. Hızlı okuma denince akla kelime atlamak ve okuduğunu az anlamak geliyor nedense, halbuki teknik öğrenildiğinde daha iyi anlaşılabiliyor. En azından bunu başarmış insanların hepsi öyle diyor. :)

 2. Merhaba eren,
  1) Sezgilerine güven…
  Bazı kişileri/başlıkları/konuları/beslemeleri sil.
  “dubakali” kutusu yap… tereddüt ettiklerini oraya açmadan at, birikince ‘kim uğraşacak bunlarla’ diyen ‘şeyini’ dinle; hepsini sil.
  2) Sezgilerine daha çok güven.

 3. Ben de hızlı okuma için çalışmıştım. Gerçekten işe yarıyor :) Kendin de çalışabilirsin. Yavaş okurken insanın dikkati çok daha kolay dağılıyor. ÖSS’deki Türkçe sorularında vakit kaybetmemek için şart ;)

 4. @menguceko: Gereksiz olanları ne kadar silsem de yine okuyacak bir çok şey oluyor ve hızlı okumanın gerkeli olduğunu düşünüyorum. Önerilerin için teşekkürler, tekrar gözden geçireceğim gereksiz olanları :)

  @Fatih: Nasıl bir çalışma içerisindeydin hızlı okuma için? Bu gün baktım birkaç kitaba, alıştırmaları mevcut ve işe yarayacak görünüyor ama emin değilim.. :\ 21 gün ile 30 gün içinde, sabırlı olursam başaracağımı söylüyor.

 5. @Eren: ÖSS’ye yakın bir tarihte okulda 4-5 saatlik bir hızlı okuma kursu açılmıştı. Ziya Baran’ın “Hızlı Okuma” kitabını dağıtmışlardı. Bir de CD vermişlerdi çalışmak için. İçerisinde alıştırmalar vardı. Ben o kadar sabırlı olup da 21 gün çalışamadım; ama yine de işe yaradı bence.

 6. İçten seslendirme benim için epey sorun oldu ama yavaş yavaş yol alıyorum. Dakikada 180 kelimeyle başladım iki haftada 250 kelimeyi geçtim. İşin aslı 5 günde göz kasları alışıyor 21-30 gün arasında beyin olayın farkına varıyor.
  Kolay gelsin.

 7. @Tarık: Teşekkürler yorumunuz için. Peki hangi kitaplardan faydalanıyorsunuz? Göz egzersizleri ne derecede başarılı oluyor?

  Bu konuda çalışmaları olan “Tony Buzan” adlı birinin kitabı mevcut, çeviri halinde. Ancak içerisinde alıştırma pek göremedim ve az gibi geldi. Bir Türk yazarın kitabı da vardı, alıştırmaları yeterli gibi göründü.

  Şu anda hızlı okumaya takmış durumdayım. Okuduklarımdan hiçbir zevk almıyorum :) Öğrenene kadar böyle gidecek sanırım :P

 8. Aslında bu yazına kadar dakikada kaç kelime okuduğum gibi bir merakım yoktu. Hatta okuyana kadar içimden tekrar ettiğimin gayet normal olduğunu yani içten okumadan nasıl okunacağı konusunda bir düşüncem yoktu. Sanırım bu konuda ben de kendimi geliştirmeliyim. Hele hele önümde beni bekleyen bir çok programlama kitabının durduğuna bakarsak bir an önce daha hızlı olmam gerek. Küçük bir google araması ile http://www.hizliokuma.com/okumatesti.asp adresindeki teste ulaştım. ama sen kaynak vs buldukça buraya da belirtirsen sevinirim. :)

 9. Bende hızlı okumak istiyorum. Türk yazarlardan kimlerin hızlı okuma üstüne bir kitabı var boş alıştırmalı :D

 10. al caam burada test te var kaynak ta var. Bu adam dünya hafıza şampiyonu. Ankara’ ya (bilmök) gittiğim de bu adama uğrayıp bu kitapları almayı düşünüyorum. Ciddi anlamda sözel derslerde sıkıntı yaşıyorum bende.
  http://hizliokuma.org/default.asp ve ayrıca diyor ki:
  Dakikada 800 – 1300 kelime : Fiziksel açıdan dakikada 1300 kelime üzerine çıkmak teorik olarak imkansızdır.
  O 1400 kelime okuyan arkadaşın bu sitedeki testi bi yapsın bakalım. Bence sizi yemiş. Düşün taşın akıl var mantık var. Adamlar diyor ki tek tek kelimelere bakmak yerine kelime öbeklerine bakın. Yani 1 yerine 3 göreceksin. e sen 1 görürken 200 okuyorsan 3 görürken 600 görürsün. vs. vs. benim hocam bana tavsiye etti bu hızlı okuma olayını. kendisi gitmiş eğitimini almış falan vs. ama ben sana diyim 1000 falan hayal etme. hedefin 500-600 kelime / dak. olsun :)
  üperin.

 11. İnternet üzerinde bu konuda fazla bir makale ve döküman yok. Mecburen kitap satın almak zorundayız ki genelde tüm kitaplar göz idmansızlığını giderme üzerine (göz alıştırmaları) ve iç sesi azaltma üzerinde durmuş ve bu konuda alıştırmalar vermiş.

  Bu gün Türkçe öğretmenimden Zambak yayınlarının “Kendi kendine hızlı okuma” kitabını ödünç aldım, yazarı “Ziya Baran”. Kitabı tamanen okuyup alıştırmalarını yapmam 2-3 hafta sürecek gibi. Bu süre sonrasında karşılaştıklarımı yazmayı düşünüyorum eğer tamamiyle alıştırmaları yaparsam :)

 12. Merhaba. Bir de Zambak yayınlarının hızlı okumayla ilgili küçük ama faydalı olabilecek bir yazılımı var. Onu da bulabilirseniz bir deneyin. Eğer bulamazsanız e-postayla gönderirim. Ancak lisans olayının ne olduğunu bilmiyorum, kurulum falan gerekmeden çalışıyor. Herhangi bir uyarı falan da yok. 5 MB lık bir exe dosyası. hizlioku.exe idi yanılmıyorsam adı.

  Kolay gelsin…

 13. @Özgür GÖKALP: Kitabı ödünç aldığım öğretmenim CD’den bahsetmişti ancak kaybettiği için alamadım. Bu çok iyi oldu :)

  Lisans konusunda sorun çıkacağını zannetmiyorum. Bu konuyu hukukçular daha iyi açıklayacaklardır ancak sahip olduğumuz bir kitabı arkadaşıza ödünç olarak vermek yasayı ihlal etmiyorsa, içerisinde verilen uygulamayı da ticari amaç olmaksızın paylaşmak sorun olmasa gerek.

  turkay (nokta) eren (et) gmail (nokta) com

  adresine gönderebilirseniz çok sevinirim. Kelimeleri saniyenin 1/10’u sürede gösterip ne olduğunu tahmin etmemizi sağlıyor olmalı. Beynin algı mekanizmasını geliştirmek için. Bu teknik 2. dünya savaşında kullanılmış ve sonrasında okumayı hızlandırmak için kullanılacağı anlaşılmış yanlış değilsem.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Tachistoscope

  Bana zaman ayırıp yorum yazdığınız için çok teşekkürler :)

 14. merhabalar…
  evet hızlı okuma teknikleri var ama biraz üstüne gitmen lazım … bi anda bırakınca hızlancagına yavaşlıyor okuman ben sana bunu derim sadeceben bunun çalışmalarına gitdim kısa bi süre ama bunun daha fazlasını almak ve iş ciddileştirmek gerçekten hızlı okumanın kapılarını açıyorrr. ciddi bouytda bu işi başaranlar var … isim istersen ZİYA BARAN bu kişinin henm kitapları var hemde bizzzat bu konu üzereinde seminerler veriyor saten adam kendini kişisel gelişime adamış… başarılar

 15. Yazi ve yorumlar cok faydali, devam etsin lutfen. Eren buldgun kaynaklari yazarsan sevinirim. Belki bir ara ben de bakarim :)

 16. Zambak’ın kitabını okumuştum, CD içerisinde dağıttıkları uygulama işe yarar gibi görünüyor ama tek başına yapılacak bir iş değil. Bu yüzden bıraktım..

  Eğer yeni başlayacak biri varsa bir uzman denetiminde, kurslar yardımı ile öğrenmesini öneririm. Şahsen ÖSS’den sonra böyle yapmayı düşünüyorum. Sayın “vilasil”*in dediği gibi bir anda bırakmamak lazım. Şu anda öncekine oranla bir yavaşlama yaşıyorum ve anlama zorluğu çekiyorum. Sanırım ilerleyen zamanlarda bunu aşarım ama gerçekten sinir bozucu bir durum..

  Hızlı okumanın yararlarına inanıyorum, şimdilik bırakmam inanmadığım anlamına gelmesin :) ÖSS’yi atlattığımda kurslara başlayabilirsem deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

  Yorum yazan herkese teşekkürler.

 17. Arkadaşlar ben 1. BÖLÜMDEKİ sözel sorularını (T-1, SOS-1) çok yavaş çözüyorum VE BU YIL ÖSS ye gireceğim. ÖSS de yararlı olması için kurslara kayıt olmak istiyorum ama bu saatten sonra yararı olur mu olmaz mı merak ediyorum eğer hızlı okuma kursuna giden arkadaşlar varsa beni aydınlatırsa sevinirim.

 18. Özgür Gökalp o lanet iç sesi susturmak cidden mümkün mü,ben teste göre dakikada 190 kelime okuyor muşum,zambak yayınlarının programıyla çalışmıştım,sıkılıp bırakmıştım yani insna hemen başarmak istiyor,çok sabır isteyen birşey bu ha birde önyargıları bir kenara bırakmak gerekiyor

  Yeniden başlayacağım programla çalışmaya,inşallah başarbilirim,bir kitabı 3-4 saatte bitirmek ne süper olurdu,kendimize böyle telkin edelim :))

 19. ben bu konu üzerinde 3 aya yakın araştırdım kısaca mantık şu göz kaslarını geliştirmek ve kelime gruplarını görerek okumak yani su gibi okumak ama şuna dikkat çekmek istiyorum bir konuyu %100 anlamak yerine ana yerlerini anlıyorsunuz .benm kuzenim önerdi bunu ve araştırdım.bakın ilginizi çekmesi yönüden bir örnek vereyim .öss 1.sine sormuşlar bir tarihte nasıl başarılı oldun neler yaptın diye.demiş ki 20 dakikada tüm soruları anlayarak okudum ve sonrası geldi zaten demiş.bunu da hızlı okuma ile başarmış.bu setin doğruluğunu herkes biliyor artık.inanmayan bu siteye girmezdi zaten.ilk araştırmam da melik duyar dünya hafıza şampiyonu nun ankarada verdiği seminerlerle karşılaştım diyor ki çoğu hızlı okuma seminerleri yararsız çnkü sadece göz kasları la ilgileniyor konsantraasyonu işin içine katmıyor diiyor.setin fiyatı 100 ytl seminer ücreti 450 ytl küsür.kuzenime sordum bana bir kiap ve bir cd verdi.ZİYA BARANIN HIZLI OKUMA KİTABI VE İÇİNDE DE 15 AYRI EGZERSİZ.bugün 13.günüm ve gercekten su giib ojuyup anlıyabiliyorum.Aklıma bazı şeyler takılıyor msn mi verirsem ekleyen ve bu işi yapan arkadaşlarımla konusmak istiyorum. (gozlemci208@hotmail.com) ekleyin konusalım siz bana bn size faydalı olalım

  • YİGİT BEY;bende ziya baranın 2008 yılında çıkardığı yeni kitabını aldım. kitabın içerisinde egzersizler ve alıştırmalar var; ama CD yok. cd de kitapdaki alıştırma ve egzersizlerin aynısı mı var acaba? msn adresinizi kaydersem bana gönderebilirmisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s