Ubuntu Developer Summit’de Pardus

Blog girdisi yazmayalı çok uzun zaman olmuş, ama bu sefer seveceğiniz bir haber var. Başlığından da anlayacağınız gibi Pardus Ubuntu Developer Summit’de konuşulmuş durumda. #pardus-devel kanalında 17:30 sularında Martin Böhm (mhb) şöyle bir soru ile geldi;

<mhb> I am Martin Böhm, a Kubuntu guy, and I’m at the Ubuntu Developer Summit right now. We’ve been discussing configuration tools, and we’ve been wondering what Pardus’ plans is, when it comes to KDE4.
<mhb> Are you planning to port your configuration tools to KDE4 any time soon?

Devamında Pardus araçlarının Qt4’e port edilip edilmeyeceğini, edilecekse de bunun ne kadar yakın olacağını sordu. Cevap olarak Pardus’un KDE4’ün son kullanıcı için yeterince hazır olmadığını, Pardus KDE4’ü öntanımlı masaüstü olarak sunmadıkça araçların Qt4’e port edilmeyeceğini söyledim. Ayrıca Pardus 2008’de KDE 3.5.9 olacağını belirttim.

Ardından Kubuntu için tam zamanlı çalışan Jonathan Riddell (Ridddell) konuşmaya katıldı. Martin Böhm ile beraber COMAR ve PiSi hakkında uzun uzun konuştuk. Aynı zamanda 2008’de yer alan PolicyKit / DBus entegrasyonu konusunda etkilenmiş göründüler.

<Eren> Riddell: mhb, hi again
<Riddell> hi
<mhb> Eren: I was wondering about some mechanisms that you use in Pardus, that surprised me when I ran it
<mhb> Eren: when I click in the installation on the “admin privileges” box, I can work as root with that user – does it mean you put him in the wheel group?
<Eren> mhb: there is no longer a wheel group on Pardus 2008
<Eren> it uses PolicyKit for user privileges
<mhb> ah
<Eren> mhb: btw, did you watch the video?
<mhb> no, which one_
<Eren> user-manager uses PolicyKit for authentication
<Eren> the video is quite old, when there was no policykit-kde. It calls pk-gnome auth wizard :P
<Riddell> Eren: does that mean you have some pykde code for policykit?
<Eren> Gokcen Eraslan (Pardus Developer) wrote PolicyKit-KDE
<Eren> and Bahadır Kandemir develops python bindings for PolicyKit
<Eren> Bahadır will develop this with one of the RedHat developers, python bindings will be included in policykit tarball :)
<Eren> as far as I know, a guy from KDE committed PolicyKit-KDE to his playground directory on KDE SVN
<Eren> mhb: http://cekirdek.pardus.org.tr/~bahadir/files/comar-pk.mpeg

<mhb> thank you fro the links

<mhb> the video looks nice

Sonrasında anladık ki gelecek olan Kubuntu sürümünde kullanılmak üzerede bir Kubuntu geliştiricisi Pardus araçlarını kullanmayı önermiş ve bu yüzden Pardus araçlarının Qt4’e port edilmesinin ne zaman olacağını soruyorlarmış :)

<Eren> Riddell: and you’re from KDE?
<mhb> he’s the Kubuntu main man, and he’s doing KDE as well
<mhb> he works on Kubuntu full time, other people (like me) do it in our spare time
<Eren> hm, so you’re like me :)
<mhb> yes, I’d say so
<igungor> mhb: and you think that the configurations tools you have will be ported to KDE4 or not?
<mhb> well
<mhb> that’s what we were discussing today
<mhb> one of our developer suggests that we adopt your configuration tools
<mhb> but our next release is going to be KDE4

<mhb> (with some KDE3 apps)
<mhb> so the configuration tools have to be KDE4, too, so they can be integrated inside systemsettings

Gördüğünüz gibi Pardus Ubuntu Developer Summit’de tartışılır olmuş. Eee.. boşuna demiyorlar “Aşkla Geliyoruz!” diye ;))

Reklamlar

9 thoughts on “Ubuntu Developer Summit’de Pardus

 1. Geri bildirim: ..the mythical woman month.. » Blog Archive » Pardus @ Ubuntu Developer Summit

 2. Nasıl genel kabul görmüş güvenlik anlayışını görmezden gelip kendi güvenlik (ya da güvenliksizlik demek gerek sanırım) şemanızı kullanmanız tepki çektiyse, camianın geliştirdiği güvenlik çözümünü kullanmaya başlamanız da haliyle övgü görüyor. Debian’ın SSL fiyaskosu herkese ders olmalı. Konu güvenlikse cahil cesareti pek iyi sonuçlar vermiyor. İyi çalışmalar.

 3. merhaba, yazılarınızı takip ediyorumda aklıma takıldı “aşkla geliyoruz” demişsiniz çok güzel.merak ettiğim? bu ödpvari sözü nerden buldunuz?

 4. @Socrates: Güvenliksizlik şeması nedir? Yazdıklarınızdan anlamlı birşey çıkaramadım. Camianın geliştirdiği güvenlik çözümlerinden kastınızı da anlamış değilim, bu blog girdisinde sadece Ubuntu Geliştirici Toplantısında Pardus araçlarından (TASMA, KAPTAN vs.) birkaçının kullanılması anlatılıyor.

  @necdet80: Bu soruyu Sarın Erkan Tekman’ın bloguna sorabilirsiniz. Şahsımca üretilmiş bir söz değil. ODP ile bağlantısını da kurabilmiş değilim :)

 5. Pardus’un şife için sormadan yönetici işlemlerini gerçekleştirmesi (windows xp’yi admin hesabı ile kulllanmak olarak da bilinir) “uluslararası” eleştiriler almıştı hatırlarsanız. Şemadan bunu kast etmiştim.

 6. Windows XP’yi admin hesabı kullanmak gibi mi? :) Bu konu bugzillada çokca tartışıldı (arayarak bulabilirsiniz), fiziksel anlamda erişiminizin bulunduğu bir sisteme wheel grubu olmasa bile erişim sağlayabilirsiniz. Kaldı ki YALI “wheel grubuna dahil kullanıcı yaratayım mı?” diye soruyor kurulumdan sonra. Ayırıca bir kullanıcının yetkilerini de belirleyebiliyorsunuz sisteme eklerken.

  Bunların yanısıra Pardus 2008’de PolicyKit kullanılıyor artık. Kimin ne yapabileceği önceden xml dosyalarında saklanıyor ve PolicyKit ona göre davranıyor..

  Güvenlik konusunda da kimse cahil değil, güvenlik listeleri her gün takip ediliyor, başka dağıtımların yaptıklarına bakılıyor ve Pardus’taki paketlere gerekenler uygulanıyor.. Debian çok biliyor olsaydı openssl paketini kafasına göre yamamazdı :)

 7. Severek kullandığım ve zaman zaman diğer distrolarla mukayese ettiğim Pardus’uma Ubuntu geliştiricilerinin ilgi duyması insana tarifi mümkün olmayan bir haz veriyor. Pardusşımıza 2008, hakikaten ilk sürümü takibeden 2007 sürümünde biz kullanıcıları ziyadesiyle şaşırtıp oldukça maharetli ve donanımlı olarak karşımıza çıktığı gibi çıkacağını test sürümlerinde kendini gösteriyor.Görsellik açısından kurulum safhasında size sempatik bir ortam hazırlıyor, kurulum sonrası ilk sürpriz Grafik ekran ve kaptan tabi bunu takiben eğer kurulumu yaparken printeriniz açık olarak kuruluma başladıysanız otomatik tanımlanmış ve baskı alabileceğiniz bir ortamda buluyor, açtığınız printer sayfasında inanamayıp deneme sayfasını yolluyorsunuz akabinde kulağa müzik gibi gelen printerin baskı sesi.Söyleyecek çok şey var fakat Pardus ekibinin aşka geldiği kesin tabi Pardus a aşık olanların sabırsızlığının da aşka geldiği muhakkak.

 8. Henüz yeni yeni linux distroları ile ilgilenmeye başladım. Pardus’u çok sevdim ama diğer distrolarda ne var diye kurup denedim. Her kurulumdan kısa bir süre sonra gene Pardus’a geri döndüm.Bence diğer distrolar sadece önceden piyasada olduklarından dolayı ve bedava cd (hatırladınız mı bu distroyu) dağıttıkları için daha popülerler. Bence Pardus 1. sınıf bir distro. Herşey kurulu olarak tiptop geliyor. Bir mp3 dinlemek için oradan buradan codec yüklemek zorunda kalmamak güzel ama bu konularda hassas olanların da ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi gerek, ve onlara uygun cd ler yapmak lazım diye düşünüyorum…

 9. Kubuntu OpenSuse’nin ağ yöneticisini kullanma kararı aldı. Geçmişe dönüp baktığımda güzel hareketlilik olmuş :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s