Hackerlar: 3 – Apple: 0

Bir kaç gün önce yeni nesil iPod’ların 3. parti yazılımlar tarafından kullanılamayacağı haberi yayınlanmıştı. Az önce KDE gezegeninde okuduğum blog girdisine göre iPod classic için olan bu hash kırılmış. iPhone sim kilidinin ve root parolasının kırılması ile beraber skor; hackerlar: 3, apple: 0. Şu durumda insanlar için en doğru çözüm Apple ürünlerini almayı durdurmak, aşağıda belirtildiği gibi;

Really the only “correct” solution is for folks to stop using Apple products. The iPod might have its own version of DAAP’s iTunes 7 which has a checksum more difficult (apparently) to crack

Reklamlar

8 thoughts on “Hackerlar: 3 – Apple: 0

 1. hiçbir tehlikesi yok, test ettim onayladım.

  http://www.rockbox.org/twiki/bin/view/Main/IpodFAQ#Will_installing_Rockbox_damage_m

  ve daha bir dolu yazıya rağmen septik olan varsa özgür yazılım camiasında kendini çok garip hisseder zaten. birçok iş böyle reverse engineering ile yürüyor..

  dahası özgür ses formatlarını destekleyerek özgür bir firmware sunuyor rockbox. (daha bir dolu özellik: http://www.rockbox.org/twiki/bin/view/Main/WhyRockbox#Key_Features_of_Rockbox) ipod’u olup da rockbox kullanmayan daha çok dayatmayla karşılaşır, özgür yazılımlara örnek teşkil edecek bu projeye de ayıp etmiş olur.

 2. Rockbox comes with no guarantees, but we have never heard of a case of a user permanently damaging their iPod by installing third-party software such as iPodLinux or Rockbox.

  Bu ileride sorun çıkarmayacağı anlamına gelmez. Ben tabiki özgür alternatifleri destekliyorum, ancak iPod satın alıp linux kullanan her insandan firmware değiştirilmesi beklenemez, her Linux kullanıcısı bunu yapacak kadar bilgilil değil, ben olaya bu açıdan yaklaşıyorum..

 3. Linux kullanıcısı olup da özgür yazılımdan biraz da haberi olan birinin kalkıp da ipod gibi bir cihaza para verip satın alması en başından hata zaten. Onlara oh olsun, cihazınız elinizde patlasın demek lazım. Özgür yazılımları destekleyen, kısıtlayıcı olmayan birçok alternatif vardır sanırım.

 4. Yanlış veya doğru olabilirsiniz ama günümüzde iPod’un tasarımı ve şıklığına sahip başka bir kısıtlayıcı olmayan aygıt biliyor musunuz? Eğer biliyorsanız arkadaşlarınıza onları önerebilirsiniz. iPod sahibi olduğumu zannetmeyin, hayır yok :)

 5. ipod ya da benzeri bir cihaz kullanmıyorum ama eskiden yani kaset devrinde çeşit çeşit walkman kullanmışlığım vardır, o zamanlar da cihaz seçerken tasarımına ya da şık olmasına değil ses kalitesine bakardım. Tabi bir zamanların walkman denilen cihazları ile bunlar arasında dağlar kadar fark var ama sonuçta altı üstü mp3 vs. gibi formatlarda kaydedilmiş muziği çalmaya yarayan cihazlar işte, böyle bir cihazdan ne beklenir ki? Ses kalitesi iyi olsun, içine yeterince şarkı sığsın, pili çabuk bitmesin, ee, piyasadaki herhangi bir çin malı cihaz bile bu özellikleri karşılıyor, ses kalitesi konusu zaten daha çok kulanluklarla ilgili ve bu tür cihazları kullanların çok büyük çoğunluğu ses kalitesi süper bir cihaz ile ses kalitesi dandik bir cihaz arasındaki farkı algılayabileceğini sanmıyorum, çok şarkı sığsın konusu da artık GB’lık kapasiteler konuşuluruken pek önemi kalmadı, pil tüketimi de eskisi kadar sorun değil, geriye kala kala cihazın özelliklerinin ne kadar kısıtlayıcı olup olmaması ve tasarım, şıklık gibi kullanımla ilgili olmayan özellikler kalıyor. ipod’ların kısıtlayıcı özellikleri konudan haberi olanlar tarafından biliniyor, bilmeyenlere lafım yok, onlar reklamlarda ne görürlerse, ne modaysa onu alıyor zaten ama işi bilenlerin sırf tasarımı güzel ve şık görünüyor diye böyle kısıtlayıcı bir cihaz alıp da cepte, çanta içinde vb. zaten gözden uzak taşınan bir cihazın kısıtlamalarını aşmak için bin bir takla atmasını tuhaf karşılıyorum. Yaa, boşverin tasarımı şıklığı falan bunlar boş şeyler, önemli olan muzik dinlemekse kim takar tasarımı.

 6. Valla iPod Nano kullandım. Creative Zen Stone da. Creative bilirisiniz ki dünya devi ses konusunda ama Apple’ın Mp3 çalarından aldığım ses zevkini Creativeden alamadım malesef. Linux konusuna gelince iPLinux kullandım =) video bile izledim vallahi. Sorunda olmadı bunu yapmama rağmen garantiye gitti. bi restore yapıp yolladım garantiden sorunsuz geri geldi. :D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s