Pardus Yasakları Deliyormuş!..

Shiftdelete.net’de bu gün girilen Pardus, Yasakları Deliyor başlıklı haberi [0] gördüğümde önce sinirlendim, sonra güldüm, bilmiyorum belki ağlanacak halimize gülmüşümdür.

Bu sitede daha önce yayınlanan Yasaklı WordPress’e Nasıl Girilir? [1] haberinin ardından bu haberi yayınlayan yazara;

“Olay sadece Telekom DNS sunucularının farklı bir adrese yönlendirmesinden kaynaklanıyor. İnsanların tüm http bağlantılarının ne yaptığı belirsiz bir proxy sunucusu üzerinden geçirilmesi yerine DNS adreslerini değiştiririn ve o yazıyı kaldırarak DNS değiştirme yazısını koyun lütfen”

şeklinde bir uyarıda bulunmuştum ve Pardus kurulumunda öntanımlı olarak gelen DNS sunucularının adresini vermiştim. (Bunlara /etc/resolv.conf dosyasına bakarak erişebilirsiniz). 2 gün sonra da böyle bir haber ile karşılaştım..

Pardus’un yasakları delmesi gibi bir düşünce söz konusu olamaz, isteyen herkes kendi DNS sunucusunu açabilir ve yasaklamaya tabii olmaksızın rahatlıkla web sayfalarını gezebilir. Pardus DNS sunucuları da böyledir, Pardus’a ait DNS sunucusudur ve bu DNS sunucusunun yönetimine kimse karışamaz. Eğer Pardus’un yasakları deliyor olduğu düşünülürse insanların sadece kendi bilgisayarında çalıştırmak üzere kurduğu DNS sunucusunu kullandıklarında “İnsanlar yasaklı sitelere giriyor, bu doğru mu?” şeklinde bir soru hiç de mantıksız olmaz, değil mi?

Yaman Çelişki…

Mahkeme kararı ile yasaklanan sitelere devletin desteklediği bir işletim sistemi ile giriş yapabilme ironisinin altında yatan neden; Pardus‘un Türk Telekom‘un DNS‘leri yerine alternatif DNS‘leri kullanması. Yani, bizim “Yasaklı WordPress.com’a nasıl girilir?” başlıklı yazımızın “yapılmışı” Pardus‘ta mevcut.

gibi bir cümle kullanılmış.. Nasıl bir ironiyi kastettiklerini hiç anlamadım.. Pardus öntanımlı olarak kendi DNS adreslerini kullanmasının altında nasıl bir ironi olabilir, hele ki kimsenin Telekom DNS’lerini kullanma gibi bir zorunluluğu yokken? Sadece Telekom DNS’lerini kullanıp kullanmama seçimi Pardus’ta önceden belirlenmiş ve kullanılmıyor. Tek kelime ile özetlenebilecek kadar basit…

Böyle bir haberi gördüğünde insan durup düşünüyor;

Acaba Internet dünyası da magazin haberciliğine doğru mu gidiyor?

Shiftdelete.net’in ileride böyle bir hataya tekrar düşerek bu üslupla haber yayınlamamalarını diliyorum.. Eğer o tür haberlerin hit’i arttırdığını düşünüyorsa yanılıyorlar, bilişim ile ilgili haberlerde “magazinsel” içerik vermek hiç de hoş olmuyor..

[0] http://shiftdelete.net/site/content/view/1925/1/

[1] http://shiftdelete.net/site/content/view/1919/1/

Reklamlar

4 thoughts on “Pardus Yasakları Deliyormuş!..

 1. “Mahkeme kararı ile yasaklanan sitelere devletin desteklediği bir işletim sistemi ile giriş yapabilme ironisi”

  denmiş. yani buradaki ironi ön tanımlı olarak farklı DNS kullanılması değil. devletin getirdiği bir yasağın yine devletin desteklediği bir işletim sistemi ile deliniyor olması. yani devlet hem yasak koyuyor hem de kendi eliyle deldirtiyor gibi :)

  SDN hakkında geri kalan kısmına katılıyorum, ayrıca devletin hala inatla interneti yasaklamaya çalışması da garip. böyle şeylerin olmaması lazım artık. ama ne yazık ki hala “burası türkiye”

 2. Tubitak’ın kendi iç projelerinde bağımsız olduğunu ve diğer projelerden elde ettiği gelirle çalışmalarını yürttüğünü bir daha söylemeye gerek yok sanırım. Devlet’in desteklediği cümlesindeki anlam “Devlet dairelerinde, kamu kuruluşlarında kullanılmaya başlanması”, “Böyle bir atılımın olması” demek, bundan daha farklı bir anlam çıkarılamaz…

 3. Olayın magazinel olması bence gayet güzel. Magazinel olmayan ve yıllardır kimsenin sallamadığı siteler, maalesef daha fazla kişiye ulaştırmaya çalıştığımız Pardus’u tanıtmakta yeterli olamadı. O nedenle shiftdelete.net gibi popüler sitelerin bu konuyu, tartışmaya açık olarak ele alması bence çok yerinde bir uygulama.

  Siteyi uzun zamandır takip ediyorum ve bazen de makalelerine yorum yazarak aktif olarak katılım sağlıyorum. Bu yazıda, sizi rahatsız eden özellikler nedense beni çok fazla rahatsız etmedi. O nedenle haberi ve getirilerini tüm yönleriyle değerlendirip yazıyı da ona göre yazmak gerek.

 4. Bence sdn’de yapılan haberde belirtilen ironi gerçekten çok düşündürücü ve yazarın üslubunda çok da fazla bir kötü niyet yok. Tam da Ayan Öztürk’ün yazdığını yazmak için girmiştim buraya onun yazısını okuyunca rahatladım.

  İş gerçekten çok komik, devlet bir yasak koyuyor ama nasıl koyması gerektiğini bilmiyor öyle ki ülkenin biricik pardus’u güzel bir dns seçimiyle bile bu yasağı öntanımlı olarak dolaylı yoldan bypass etmiş oluyor :) Yani burda devlet kurumlarının da internet teknolojilerinden, dünya gerçeklerinden ne kadar uzak olduğunu güzelce ortaya seren bir durum var aslında.

  Bence de SDN’deki haber çok hoş ve düşündürücü bir noktaya parmak basmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s